kvalitny spanok
|

Koniec zlého spánku: 5 krokov na výber matracov, ktoré vám pomôžu zlepšiť kvalitu spánku

Základom kvalitného nočného odpočinku je matrac, ktorý vyhovuje všetkým vašim potrebám, a zaistí vám dokonalé pohodlie. Aby ste sa ráno budili vždy svieži, pri jeho výbere by ste mali myslieť na niekoľko parametrov.  

Typy matracov

Jedným z parametrov, ktoré by ste mali zvážiť, keď plánujete nákup matraca, je materiál, z ktorého je vyrobený. Od neho budú závisieť niektoré jeho vlastnosti a vhodnosť pre vaše potreby.

kvalita spanku
Zdroj: Pexels.com / Castorly Stock

Latexové matrace

Ak hľadáte mäkší matrac, mohol by vám vyhovovať latex. Latexové matrace sú elastické, počas spánku výborne kopírujú tvar postavy, pri zmene polohy rýchlo nadobudnú pôvodný tvar. Vyrábajú sa tiež v kombinácii s ďalšími materiálmi, ako sú PUR a HR pena a kokosové vlákno, ktoré matracu dodajú vyššiu tvrdosť a lepšiu životnosť. 

Penové matrace

Matrace vyrobené z rôznych druhov peny a ich kombinácií si môžete zakúpiť v odlišných tvrdostiach. Penové matrace sa dobre prispôsobujú tvaru tela a používať ich môžete so všetkými typmi roštov. 

Penové matrace sa podľa použitej peny rozdeľujú na:

PUR matrace — sú tvarovo stále, dobre sa prispôsobujú tvaru tela a dostupné sú vo viacerých tvrdostiach.

Matrace z bio peny — sú vyrobené z prírodných olejov, môžete ich používať s každým typom roštu, sú elastické a majú výborné ortopedické vlastnosti. Budú vám vyhovovať aj vtedy, ak hľadáte matrac pre alergikov. 

Matrace z HR studenej peny — vynikajú elasticitou, tvarovou stálosťou, priedušnosťou a dobre odvádzajú vlhkosť. Môžete si ich vybrať aj pre alergikov.

Matrace z lenivej peny — ľudia s bolesťami pohybového aparátu a seniori môžu siahnuť po tomto type. Lenivá pena pri kontakte s telom zmäkne a výborne sa mu prispôsobí. Poskytne tiež dostatočnú oporu pohybovému aparátu.

Pamäťové matrace

Medzi druhy matracov vyrobené z peny radíme aj pamäťové matrace. Kombinujú studenú a viscoelastickú penu, ktorá sa nachádza na jednej alebo oboch stranách. Tento materiál reaguje na teplo, preto sa dokonale prispôsobuje telu. Bráni tiež tlaku v oblasti ramien či bokov. 

Pružinové matrace

Vysoká priedušnosť, dobré prispôsobenie tvaru tela a pružnosť — tieto vlastnosti majú pružinové matrace. Tento typ však nie je vhodný na lamelové a polohovacie rošty. Vďaka tomu, že sa v nich neusádza prach a nehromadí vlhkosť, sú odporúčané aj pre alergikov. Pružinové matrace sú k dispozícii v troch prevedeniach:

Matrac s klasickým pružinovým jadrom — v porovnaní s v minulosti používanými pružinovými matracmi je kvalitnejší a má dlhšiu životnosť. Pružiny sú prepojené, čo zabezpečuje, že sa neuvoľnia.

Taštičkový matrac — v matraci sa nachádzajú pružiny, každá z nich je pritom ukrytá vo vlastnom textilnom puzdre. To zabezpečuje, že sa počas spánku výborne rozloží hmotnosť.

Matrac s mikrotaštičkovými pružinami — typ taštičkového matraca s vysokým počtom pružín (až do tisíc). Mikrotaštičkový matrac vynikajúco rozloží váhu tela a je vhodný aj pre osoby s vyššou hmotnosťou. 

Matrace – vybrané produkty

Tvrdosť matraca

Výber matraca podľa tvrdosti zohľadňuje vašu hmotnosť aj polohu, v ktorej najčastejšie spávate. 

Tvrdosť 1 — najmäkšie matrace z latexu alebo peny, ktoré sa výborne poddávajú tvaru ľudského tela, pričom vyvíjajú len minimálny protitlak. Budú vyhovovať ľuďom do 60 kg, s bolesťami kĺbov aj seniorom. Vhodné sú pre polohu spánku na boku.

Tvrdosť 2 — výborná elasticita a prispôsobenie tvaru tela. Matrac v tvrdosti 2 tiež poskytne chrbtici oporu a udržiava ju v jednej rovine. Vyrába sa zo studenej peny, polyuretánu, ako sendvičový, a pružinový matrac a bude vyhovovať osobám do 100 kg. Môžete si ho vybrať, ak radi spíte na boku alebo vo viacerých polohách.

Tvrdosť 3 — matrac určený pre mladších ľudí, deti a osoby s hmotnosťou do 120 kg. Poskytuje výbornú oporu pre chrbticu. Vyrába sa vo viacerých prevedeniach, ako pružinový, sendvičový a z rôznych druhov peny. Vhodný je na spánok na bruchu, na chrbte aj vo viacerých polohách.

Tvrdosť 4 — hmotnosť až do 150 kg zvládnu matrace s tvrdosťou 4. Budú vyhovovať aj tým, ktorí hľadajú dobrú oporu pre celé telo. Vyrábajú sa z polyuretánovej peny v kombinácii s kokosovým vláknom a inými materiálmi. Odporúčané sú na spánok na chrbte.

Dve tvrdosti matraca

Ak sa neviete rozhodnúť, k dispozícii sú tiež matrace s dvojitou tvrdosťou. Tento druh matraca si môžete otáčať podľa momentálnych preferencií. Dve tvrdosti majú tiež niektoré matrace na dvojlôžko. Na každej strane manželskej postele si tak môžete zvoliť odlišnú tvrdosť.

Veľkosť matraca

Kvalita spánku závisí aj od rozmerov matraca. Aby sa vám pohodlne spalo, mal by byť o 20 až 25 cm dlhší, ako je vaša výška. Šírka pre jednu osobu by mala byť minimálne 80 cm. 

Dôležitá jej aj výška matraca, ktorá zároveň vplýva na jeho životnosť. Aby sa vám pohodlne spalo, mala by byť minimálne 15 cm. Myslieť by ste mali aj na pohodlnosť nielen počas spánku, ale aj komfortné vstávanie. Pre starších ľudí a osoby s problémami s pohybovým aparátom sa odporúča matrac s výškou 20 cm. Vhodná je tiež jeho kombinácia s vyššou posteľou.

kvalitny matrac
Zdroj: Pexels.com / Max Vakhtbovych

Hmotnosť matraca

Pri výbere matraca vám môže pomôcť aj informácia o jeho objemovej hmotnosti. Tento údaj je jedným z ukazovateľov kvality penových matracov, pričom vyjadruje hmotnosť na 1 meter kubický. Čím je táto hodnota vyššia, tým kvalitnejší bude matrac. Minimálna hodnota by mala byť 35 kg/m3, najkvalitnejšie penové matrace majú objemovú hmotnosť až 50 kg/m3.

Matrace pre alergikov

Ak patríte medzi tých, ktorým robia problémy roztoče či prach, mali by ste pri výbere myslieť aj na svoje zdravie. Budú vám vyhovovať matrace z priedušnej peny, zvoliť môžete tiež taštičkový alebo prírodný matrac. Tieto druhy matracov bránia hromadeniu vlhkosti a vzniku plesní, neusádza sa v nich prach a nevytvárajú vhodné prostredie na množene roztočov. 

Matrace pre športovcov

Po náročnom fyzickom výkone je dôležitá pohodlnosť matraca, ktorý by mal dostatočne podopierať svaly, kĺby aj chrbticu. Vďaka tomu bude mať pohybový aparát vytvorené ideálne podmienky na dôkladnú regeneráciu. Keď vyberáte matrac pre športovcov, môžete siahnuť po pamäťových matracoch s viscoelastickou penou, ktorá zároveň bráni nadmernému tlaku na jednotlivé časti tela.

Cena matraca

Rozdiely medzi jednotlivými matracmi sú tiež v cene. Tá sa môže pohybovať od 60 € za lacný penový matrac až do výšky niekoľko tisíc eur za vysokokvalitný zdravotný matrac. 

Záruka na matrac

Jednotliví výrobcovia dávajú rôzne dlhú záruku na matrac. Jej minimálna dĺžka stanovená zákonom je 2 roky. Kvalitné matrace zakúpite so zárukou 10 rokov, pričom sa vzťahuje na chyby v materiáli a vypracovaní.

FAQ

Správna starostlivosť o matrac vám zaistí zachovanie jeho vlastností a hygienickej čistoty. Rovnomerné zaťažovanie a zároveň lepšie vetranie zabezpečíte jeho pravidelným otáčaním minimálne raz mesačne. Pri prezliekaní obliečok ho nezabudnite vždy dôkladne povysávať, na ochranu pred znečistením je vhodné dokúpiť chránič matraca. Ten bráni prenikaniu prachu a vlhkosti do matraca.

5/5 - (4 votes)

Mohlo by vás zaujímať