vanova bateria
|

Ako vybrať batériu do kúpeľne?

Batérie v kúpeľni patria k prvkom zariadenia, ktoré používame každý deň. Okrem ich vzhľadu je preto pri nákupe potrebné prihliadať aj na iné parametre. Poradíme vám, ako ich vybrať tak, aby vám poskytli pohodlie, ktoré očakávate. 

Typy batérií podľa konštrukčného riešenia

Pri výbere batérie do kúpeľne je jedným z parametrov, na ktorý by ste mali prihliadať, jej konštrukčné riešenie. Podľa toho ich delíme do troch skupín. 

  • Nástenná batéria — montuje sa na stenu nad umývadlom či vaňou. Na umývadle vám ušetrí miesto, na ktoré si budete môcť odkladať rôzne drobnosti. 
  • Stojanková batéria — vodovodná batéria sa montuje na umývadlo alebo vaňu. Tie sú vyhotovené vrátane otvoru, do ktorého sa umiestňuje.
  • Podomietková batéria — elegantné riešenie, ktoré ukryje technickú časť batérie pod omietku. Podomietkové batérie sú preto častou voľbou v minimalistickom alebo modernom štýle zariadenia kúpeľne. Vopred však počítajte s tým, že montáž bude vyžadovať stavebnú prípravu.
umyvadlova bateria
Zdroj: Pexels.com / Monstera

Typy batérií podľa umiestenia

Batérie do kúpeľne sa rozlišujú tiež podľa ich umiestnenia. 

Umývadlové batérie

Batéria je nevyhnutnou súčasťou každého umývadla. Umývadlové batérie sú zároveň najčastejšie používanou batériou v domácnosti, preto pri ich výbere myslite najmä na kvalitu. Dôležitý bude tiež dizajn, ktorý by mal ladiť nielen s umývadlom, ale aj s ostatnými prvkami v miestnosti. Dostupné sú v prevedení vo farbe nerezu, zlatej, čiernej aj iných odtieňoch.

Sprchové batérie

Do sprchového kúta si môžete vybrať z dvoch typov batérií. Všetky sprchové batérie obsahujú sprchu, pričom si môžete zvoliť pevnú alebo odnímateľnú sprchovú hlavicu s hadicou aj ich kombináciu. Niektoré modely majú tiež integrovanú poličku na odkladanie sprchového gélu, mydla alebo šampónu. 

Vaňové batérie

Tento typ sa inštaluje k vani. Vaňové batérie majú možnosť prepínania medzi sprchou a výpusťou. Pri nákupe si nezabudnite skontrolovať rozstup, ktorý môže byť 150 mm, ale aj menej častý rozmer len 100 mm.

Bidetové batérie

Na každodennú hygienu intímnych partií je výborným pomocníkom bidet. Bidetová batéria môže mať rôzny spôsob ovládania aj montáže. Vybrať si môžete tiež batériu so sprškou, ktorá zvyšuje pohodlie pri hygiene. 

Typy ovládania batérie

Rozdiely v jednotlivých batériách do kúpeľne sú tiež v spôsobe ich ovládania. Podľa toho ich delíme na termostatické, pákové a kohútikové. 

Termostatická batéria

Moderné termostatické batérie zabraňujú náhlym výkyvom teploty vody počas sprchovania či kúpeľa. Vďaka premyslenému systému samé automaticky nastavia teplú a studenú vodu tak, aby dosiahla požadovanú teplotu. Správne nastavenie teploty kontroluje termostat. 

Páková batéria

Rýchle ovládanie ponúka tiež páková batéria. Na nej si sami nastavíte požadovaný pomer teplej a studenej vody pomocou páky. Na ovládanie vám postačí jedna ruka a vybrať si ju môžete na umývadlo, vaňu aj do sprchy. 

Kohútiková batéria

Ak obľubujete tradičný dizajn, iste vás najviac osloví kohútiková batéria. Tento typ mieša intenzitu a teplotu vody pomocou dvoch kohútikov. Kohútikové batérie môžu mať mierne vyššiu spotrebu vody, kvôli dlhšiemu nastavovaniu teploty. Prínosom je však ich jedinečný vzhľad, ktorý dokonale vynikne v retro či rustikálnej kúpeľni.

baterie do kupelne
Zdroj: Pexels.com / Vecislavas Popa

Aby ste nemali problém pri inštalácii a používaní, zaujímať by vás mala tiež veľkosť batérie. Rozmery batérie si preto vopred premyslite. Stojanková batéria na umývadlo vo WC bude mať inú výšku ako batéria vhodná na umývadlo v kúpeľni. 

Zvážte, koľko miesta potrebujete mať medzi umývadlom a batériou tak, aby sa vám pohodlne umývali ruky, prípadne tiež vlasy alebo pralo drobné oblečenie. Do úvahy vezmite tiež vzdialenosti skriniek, poličiek alebo zrkadla. V prípade inštalácie na stenu skontrolujte rozteč. Štandardný rozmer je 150 mm, k dispozícii sú tiež batérie s roztečou 100 mm.

V kúpeľni aj zdanlivé maličkosti rozhodujú o vašom komforte pri každodennej hygiene. Preto je dôležitá tiež správna výška inštalácie sprchovej batérie. Ideálna výška bude závisieť predovšetkým od vzrastu osôb, ktoré ju budú používať. Štandardne sa sprchová batéria umiestňuje 1150 mm nad vaničkou. Pevná sprchová hlavica by mala byť vo výške stanovenej podľa výšky najvyššej osoby. Ak má 180 cm, umiestnite ju do výšky 220 cm. Ak má 160 cm, postačí 210 cm. 

Riešením, ktoré vám umožní vyhovieť všetkým obyvateľom domácnosti, je posuvná tyč, na ktorej si každý nastaví ideálnu výšku sám. Inštalujte ju tak, aby jej horný bod siahal maximálne do výšky 240 cm, čo vyhovuje aj osobe, ktorá má 190 cm.

5/5 - (4 votes)

Mohlo by vás zaujímať