dizajnove steny
|

8 tipov, ako zveľadiť svoj byt bez veľkých investícií

Hľadáte spôsob, ako skrášliť domácnosť tak, aby ste neminuli veľa, a pritom dosiahli maximálny efekt? V nasledujúcich riadkoch nájdete 8 tipov, ktoré vám v tom pomôžu bez toho, aby ste prekročili plánovaný rozpočet.

Vyberte alebo si vyrobte vhodný nábytok

Ak ste sa rozhodli pre zveľadenie bytu, najväčšou položkou vo vašom rozpočte bude nábytok. V každej domácnosti sa časom vyskytnú kúsky, ktoré je potrebné vymeniť. Dôvodom môže byť opotrebovanie alebo, jednoducho, zmena vášho vkusu či módnych trendov.

Plánujte ešte pred nákupom

Aby ste na nábytok neminuli zbytočne veľa, vopred si dôkladne naplánujte, čo potrebujete. Skontrolujte tiež rozmery priestoru, kam ho plánujete postaviť, a stanovte maximálnu sumu, ktorú chcete minúť. V zozname nábytku je vhodné nastaviť priority tak, aby ste si najskôr kúpili kúsky, bez ktorých sa nezaobídete. Doplnkový nábytok, ako sú napríklad dizajnové kreslo či komoda, by sa mal nachádzať na jeho konci.

Urobte si prieskum

Nasleduje prieskum ponuky na trhu. Odporúčame vám prejsť si viacero obchodov, v ktorých si budete môcť porovnať kúsky zodpovedajúce vašim požiadavkám na konkrétne parametre. Konečný výber urobíte podľa ponuky, ktorá najlepšie zodpovedá vašim očakávaniam na kvalitu a cenu.

Vyrobte si nábytok svojpomocne 

Pokiaľ patríte medzi tých, ktorí radi niečo vyrobia alebo zrenovujú, nábytok si môžete vyrobiť aj sami. Šetriť sa dá dokonca aj na materiáli, stačí, ak ho získate z europaliet. Europalety bez poškodení môžete využiť na štýlovú sedačku, konferenčný stolík alebo lavičku do záhrady. O pohodlné sedenie sa postarajú podsedáky a vankúše. 

Vyberte sa na povalu či do pivnice a renovujte

Na zveľadenie bytu bez veľkých investícií môžete využiť aj starý nábytok, ktorý nájdete na povale u svojich rodičov alebo ho kúpite v bazári. Postačí, ak budete trochu svojho času venovať jeho oprave. Takýmto spôsobom získate unikátny solitér v retro, provensálskom či vintage štýle bez veľkých investícií. Potrebné bude len skontrolovať výskyt drevokazného hmyzu, funkčnosť pántov,  zámkov, obrúsiť starú farbu a natrieť ho novou. Na čalúnený nábytok si môžete vybrať novú poťahovú látku. 

Použite farebnú paletu na zvýraznenie priestoru

Farby vo vašom byte vyberajte podľa vášho vkusu a štýlu zariadenia interiéru. V jednotlivých miestnostiach je vhodné prihliadať tiež na to, aký majú vplyv na psychiku. Odpočinkovú atmosféru v spálni vám pomôže vytvoriť bledomodrá alebo bledozelená. Červená farba, ktorá povzbudzuje k aktivite, krásne vynikne na niektorej zo stien v obývačke alebo v kuchyni. Kombinovať ju môžete so sivou alebo bielou. Žltá rozžiari miestnosť a pomôže vám ju opticky zväčšiť. 

Aby bola farebná paleta v interiéri vyvážená, mali by ste dodržať pravidlo 60 – 30 – 10. Dominantná farba by mala pritom tvoriť až 60 %. Táto farba by mala byť hlavným odtieňom v interiéri, pričom zahŕňa steny aj nábytok. 30 % bude patriť sekundárnemu odtieňu a 10 % akcentujúcim prvkom. 

Doplňte byt dekoratívnymi prvkami

Vzhľad každej miestnosti dotvoria dekoratívne prvky. Často postačí len niekoľko maličkostí, ako sú svietniky a fotorámiky. V spálni si môžete vytvoriť kútik na vaše obľúbené predmety z dovoleniek, v obývačke upúta pozornosť váza položená na komode. 

interierove dekoracie
Zdroj: Pexels.com / Designecologist

Využiť môžete tiež vlastné nápady na dekorácie alebo sa inšpirovať na internete. Vlastnoručne vyrobený veniec tak môže zdobiť vaše vchodové dvere, na konferenčný stolík si môžete vyrobiť ikebanu alebo farebné sviečky. Zlepšenie vzhľadu bytu neprinesú len dekorácie, zabudnúť by ste nemali ani na zeleň. Výrazné rastliny väčšieho vzrastu môžete postaviť na podlahu v rohu miestnosti, menšie črepníky najlepšie vyniknú na poličkách a jedinečný efekt prinesú aj závesné kvetináče. 

Zmeňte vzhľad svojich stien

Jednofarebné steny si priam pýtajú oživenie. V obývačke môže upútať pozornosť každej vašej návštevy obraz na stene. Môžete ho situovať nad sedačku, rozhodnúť sa môžete aj pre menej tradičné riešenie a vybrať obraz väčších rozmerov, ktorý zavesíte na prázdnu stenu. Obávate sa vysokej ceny? Na trhu sú k dispozícii tlačené kópie obrazov aj originálne diela menej známych umelcov.

Celý priestor opticky zväčší a zároveň mu dodá osobitý ráz dizajnové zrkadlo. Zvoliť pritom môžete tiež kompozíciu viacerých menších kúskov. Obraz alebo umelecká fotografia zas dokážu osobitým spôsobom dotvoriť vzhľad spálne. 

Fotky z dovolenky aj tapety a nálepky na stenu

Nápady na zlepšenie vzhľadu bytu nezabúdajú ani na tých, ktorí nepatria medzi obdivovateľov umenia či dizajnových kúskov. Ak patríte medzi nich, môžete sa rozhodnúť aj pre koláž z vlastných fotografií. Dekorácie na stenu patria tiež do detskej izby. Deti potešia tapety alebo nálepky na stenu s motívmi ich obľúbených rozprávok, zavďačíte sa im tiež tabuľovou stenou, na ktorú si budú môcť kresliť.

Vytvorte si domáce kútiky na oddych a relaxáciu

Radi si čítate, pozriete dobrý film alebo si zacvičíte? Vo vašom byte si môžete vytvoriť domáce kútiky, kde sa budete môcť nerušene venovať svojim obľúbeným činnostiam. Do prázdneho rohu spálne môžete kúpiť pohodlné kreslo na čítanie a lampu, v obývačke sa o váš komfort môže postarať nová leňoška. Zariadiť si môžete aj mini domáce fitness s bežeckým pásom alebo rotopedom. 

Použite viac svetla

Svetlo v interiéri dokáže priam zázračne zmeniť jeho vzhľad a dosiahnete ním tiež zvýraznenie priestoru. Nasledujúce nápady na zveľadenie bytu venujeme preto svietidlám. Do každej miestnosti vyberte okrem hlavného svietidla ešte doplnkové. 

V obývačke vám relaxačnú atmosféru pomôžu navodiť nástenné svietidlá a stojacie lampy, ktoré vhodne rozmiestnite po miestnosti. V kuchyni nezabudnite na dostatočné osvetlenie pracovnej dosky, ktoré vám vo večerných hodinách zároveň poskytne tlmené osvetlenie celej miestnosti. Rozhodnúť sa môžete aj pre svietidlá vo vnútri skriniek. Príjemnú nočnú atmosféru v spálni dotvoria lampy na nočných stolíkoch, veľmi zaujímavo pôsobí podsvietenie spodného okraja postele alebo šatníkovej skrine. 

Zmeňte vzhľad svojich dverí

Premýšľate nad tým, aké domáce úpravy by ešte mohli vniesť do interiéru neprehliadnuteľnú zmenu? Zamerajte sa na dvere. Pokiaľ sú dostatočne zachovalé, nebudete ich musieť meniť. Postačí, napríklad, len zakúpiť nové kľučky. Dvere môžete tiež prestriekať novou farbou alebo oblepiť samolepiacou fóliou, ktorá sa dá umývať. Pokiaľ chcete zachovať ich pôvodný povrch, oživiť ich môžete veselou nálepkou. 

Vyberte si vhodné záclony a závesy

Na bytový dizajn výraznou mierou vplývajú aj textilné doplnky, obzvlášť záclony a závesy. Pri výbere prihliadajte okrem farebnosti na materiál, z ktorého sú vyrobené. V malej izbe siahnite po ľahkých textíliách, ktoré pôsobia vzdušne. Vo veľkých miestnostiach si môžete dovoliť aj hustejšie tkané závesy s dĺžkou až po zem, ktoré dodajú interiéru nádych luxusu. Záclony a závesy ponúkajú bohatú variabilitu vzorov a farieb. Môžete ich využiť ako dominantný prvok s výraznými vzormi alebo siahnuť po nenápadnejších farbách, ktoré jemne doplnia vzhľad miestnosti. 

zaclony a zavesy
Zdroj: Pexels.com / Victoria Akvarel

Rozdiel je tiež vo vlastnostiach jednotlivých textílií. Podľa tohto kritéria si môžete vybrať dekoračné závesy, ktoré po zatiahnutí celkom nezabránia prenikaniu svetla, alebo závesy zatemňujúce z husto tkaných materiálov.

5/5 - (3 votes)

Mohlo by vás zaujímať