minimalisticky interier

Bytový dizajn: 20 trendov, ktoré oživia váš byt a zlepšia váš život

Trendy v modernom bývaní vnášajú do interiéru eleganciu, jednoduchosť a funkčnosť. Hľadáte spôsob, ako vynoviť svoju domácnosť, a vniesť do nej viac pohodlia aj priaznivého vplyvu prírodných prvkov? Poradíme vám v nasledujúcom článku. 

Minimalizmus a jednoduchosť

Ak nemáte radi zapratané priestory preplnené nábytkom a dekoráciami, potom vás iste osloví minimalizmus. Tento štýl využíva prvky, pomocou ktorých vytvoríte vzdušné zariadenie miestností. Dôraz je pritom kladený na využitie menšieho počtu nábytku a neutrálne farby. Interiér dotvára niekoľko dekorácií a doplnkov, využiť môžete tiež zrkadlá a zeleň. Minimalizmus sa zameriava aj na funkčnosť, preferuje kúsky nábytku s multifunkčným uplatnením a výhodou je tiež jeho nadčasovosť. I keď sa trendy v oblasti bývania neustále menia, v minimalistickom interiéri s nimi ľahko udržíte krok. 

moderny interier
Zdroj: Pexels.com / Vecislavas Popa

Prirodzené materiály a prvky

Moderné bývanie myslí na zlepšenie kvality života, preto stavia do popredia nábytok, bytový textil a dekorácie z prírodných materiálov. Jedinečným kúskom v každej miestnosti je drevený nábytok. Nábytok z tohto materiálu vám budú verne slúžiť po mnoho rokov. Keď spomíname prirodzené materiály, nesmieme zabudnúť ani na bambus, ktorý poteší aj tých, ktorí preferujú ekologické riešenia. Táto rastlina totiž dokáže v krátkom čase výrazne narásť, čím sa sama obnovuje. Bambus sa využíva pri výrobe menších kúskov nábytku, ako sú stolíky, poličky, komody a nájdete ho aj na mnohých doplnkoch. 

Farebné akcenty

Zdá sa vám, že vaša domácnosť pôsobí priveľmi fádne? Jednotlivé miestnosti oživia farebné akcenty. Farebná paleta v interiéri vám umožní vniesť do neho zaujímavosť a pestrosť. Pri voľbe farieb je vhodné dodržiavať pravidlo 60 – 30 – 10. S jeho pomocou dosiahnete vyvážené využitie jednotlivých odtieňov. Farebná paleta tak bude z veľkej časti tvorená primárnou farbou, ktorou by ste mali vymaľovať steny a môžete ju využiť aj na nábytok. 30 % tvorí sekundárny odtieň. Môžete v ňom vybrať niektoré kúsky nábytku a doplnkov, prípadne aj farbu jednej steny. 10 % doplní farebný akcent, v ktorom sa budú niesť dekoratívne prvky, ako sú vankúše na sedačke, zvoliť môžete aj dizajnové kreslo či leňošku.

Nábytok z recyklovaných materiálov

Výsledný bytový dizajn tvorí súhra všetkých prvkov v interiéri, veľmi pekne v ňom pôsobia aj kúsky vyrobené z recyklovaných materiálov. V obývačke už na prvý pohľad zaujme konferenčný stolík zo skla, o pohodlné sedenie pri spoločných jedlách sa postarajú plastové stoličky. Recyklované materiály využijete aj na terase a nábytok si dokonca môžete vyrobiť sami. Napríklad, z europaliet, ktoré sa dajú získať len za niekoľko eur.

Domáce kútiky pre oddych a relaxáciu

Leňoška pod oknom, kreslo s podložkou vedľa servírovacieho stolíka. Takéto miesta vytvoria jedinečné prostredie na relax pri dobrej knihe či filme, kde sa ničím nerušení môžete zahĺbiť len do vlastných myšlienok. Domáce kútiky si môžete zariadiť v obývačke, spálni, ale aj na balkóne či terase. Odpočinúť si navyše môžete aj aktívne — váš domáci kútik vám môže slúžiť, napríklad, na cvičenie. Stačí si len zariadiť domáce fitness.

Prispôsobenie interiéru na mieru

Aby ste sa vo svojej domácnosti cítili vždy dobre, je dôležité vytvoriť bytový dizajn na mieru, ktorý odráža všetky vaše potreby. Pri jeho návrhu je nevyhnutné zamerať sa na dva hlavné aspekty, ktorými sú funkčnosť a estetika. Oba významnou mierou prispievajú k celkovej pohode a kvalite bývania. 

Návrh zariadenia zahŕňa celkovú farebnosť vrátanie podlahy a stien, vzory, nábytok, bytový textil a dekorácie. Nezabudnite zaradiť vaše obľúbené predmety, ktoré by ste chceli mať na očiach. Výsledok bude odrážať váš vkus, zároveň vytvorí komfortné prostredie na bývanie.

Inšpirácie z prírody a krajiny

Teplo domova pomáhajú vytvoriť záclony a závesy, koberce, posteľné obliečky a ďalší bytový textil. Chladnému dizajnu kúpeľne s kachličkami dodá celkom nový nádych mäkučká kúpeľňová predložka. Jedinečné prostredie vám pomôžu dotvoriť prírodné prvky na stenách, zeleň v izbách a dekorácie s krajinou tematikou. Domácnosť si môžete vyzdobiť aj vlastnoručne vyrobenými doplnkami. Nápady na dekorácie môžete čerpať z internetu alebo vám pomôže vaša vlastná fantázia. Prírodné dekorácie, ako sú vence na dvere, ikebany, výrobky z dreva a slamy, tak môžu zdobiť každú miestnosť. 

Kombinácia starého a nového nábytku

Na zveľadenie bytu môžete využiť aj starý nábytok. Stačí len zrenovovať staršie kúsky po rodičoch, ktoré by inak skončili na skládke. Dostatočne zachovalý nábytok bude potrebovať len trochu vášho času a pozornosti. Získate tak zaujímavý dizajnový prvok, aký budete mať len vy. Aby vám ešte poslúžil, skontrolujte zdravie drevených prvkov, ktoré môžu byť napadnuté drevokazným hmyzom. Vymeniť budú možno potrebovať niektoré pánty, úchytky a čalúnenie. Vynoviť sa dajú tiež dvere. Zmeniť môžete ich farbu, namontovať sa dajú nové kľučky a poistky

Kuchyne otvorené do obývačky

Moderný bytový interiér preferuje prepojenie kuchyne a obývačky, ktoré opticky zväčšuje priestor,  pričom zachováva oddelenie jednotlivých častí. To môžete zvýrazniť kuchynským ostrovčekom, barovým pultom alebo jedálenským stolom. Nadmernej hlučnosti zabránite výberom spotrebičov, nezabudnite myslieť na výkonné odvetrávanie. 

Pokiaľ vás lákajú výhody prepojenia kuchyne a obývačky, no chceli by ste mať možnosť ich v prípade potreby oddeliť, je to možné. Využite polpriečku doplnenú o dvojkrídlové posuvné dvere, zvoliť môžete aj oddelenie presklenou stenou. 

Multifunkčné priestory

Najmä v menších bytoch vzniká často problém s priestorom. Aby ste získali miesto na všetky každodenné činnosti, nemusíte ním za každú cenu šetriť. V predsieni získate viac miesta pomocou vstavaného šatníka. Ak potrebujete pracovať z domu, pracovný kútik s písacím stolom a poličkami si môžete vytvoriť v spálni alebo obývačke. Aby nenarúšal odpočinkový vzhľad miestnosti, dá sa oddeliť knižnicou, paravanom alebo zeleňou. Multifunkčnosť ponúkajú aj jednotlivé kúsky nábytku, ako sú pohovky a postele s úložným priestorom či rozkladacie sedačky s kvalitným matracom. Osobitý dizajn a šetrenie miestom prinášajú tiež výklopné postele kombinované s policami či šatníkom. 

Technologické vychytávky v interiéri

Pokrok vo vývoji technológií prináša do bývania novú mieru komfortu. Smart spotrebiče, zásuvky, osvetlenie a iné prvky sa dajú kúpiť samostatne, rozhodnúť sa môžete aj pre inteligentnú domácnosť. Spoločnou črtou smart riešení je prínos k šetreniu energiami, vyššia bezpečnosť a poskytnú vám tiež prehľad o spotrebe.

Zateplenie a úspora energie

Vzhľadom na neustále rastúce životné náklady je na mieste myslieť na energetickú úspornosť. Ak máte starší dom, mali by ste ho zatepliť. I keď to bude na začiatok znamenať vyššiu investíciu, tá sa vám v nasledujúcich rokoch niekoľkonásobne vráti. Zateplenie domu vám totiž pomôže ušetriť viac ako 30 % nákladov na vykurovanie. Investovať sa oplatí aj do obnoviteľných zdrojov energie, ako sú fotovoltaické panely a tepelné čerpadlá. 

Zelené a ekologické riešenia

Ak máte rodinný dom, unikátnym prvkom, ktorým vnesiete do bývania viac prírody, je zelená strecha. Jej realizácia je možná na novostavbách, po splnení podmienok aj na starších domoch na plochých a šikmých strechách. Keďže zaťaženie vegetačnou strechou môže byť vyššie ako pri krytine, hlavnou podmienkou je nosnosť strešnej konštrukcie. 

Viac zelene môžete vniesť tiež na terasu a do interiéru. Najjednoduchším riešením, ktoré nebude vyžadovať veľkú investíciu, je policová zostava s črepníkmi. Rozhodnúť sa môžete tiež pre modernejší dizajn modulárnej vertikálnej záhrady. 

Inteligentné domácnosti

Inteligentná domácnosť vám umožní spravovať na diaľku tienenie, osvetlenie, kúrenie a môžete tiež z práce skontrolovať, či ste nezabudli vypnúť žehličku. Pomocou aplikácie budete môcť vypnúť vybrané elektrické zástrčky a nastaviť si prípravu kávy na kávovare tak, že vás pri príchode privíta jej omamná vôňa. Na ovládanie inteligentnej domácnosti slúži centrálna ovládacia jednotka, ktorá sa dá prepojiť s mobilom, tabletom aj počítačom. 

Inovatívne osvetlenie

Svetlo hrá v interiéri významnú úlohu. Je potrebné pri činnostiach, ktoré vyžadujú, aby ste dobre videli každý detail, ako sú príprava jedál, čítanie a práca na počítači. Svetlo má však vplyv aj na psychiku, jeho nedostatok, a naopak, aj dostatok, sa odráža na nálade. Osvetlenie jednotlivých miestností by preto malo tvoriť hlavné svietidlo, ktoré dopĺňa pracovné osvetlenie či svietidlá na čítanie. Ešte viac z priaznivého vplyvu svetla získate, ak zvolíte doplnkové svietidlá, ktoré vám umožnia vytvoriť príjemnú atmosféru. 

inovativne osvetlenie
Zdroj: Pexels.com / Max Vakhtbovych

Moderné kúpeľne

Nápady na zlepšenie vzhľadu bytu neobchádzajú ani kúpeľňu. Moderná kúpeľňa si priam pýta veľa svetla. Ak v nej máte vhodné podmienky na pestovanie izbových rastlín, neváhajte a vyberte druhy, ktoré majú radi vyššiu vlhkosť. Výrazným prvkom, ktorý zlepší presvetlenie kúpeľne a opticky ju zväčší, je rozmerné zrkadlo. Pri plánovaní nezabudnite ani na dostatok odkladacieho priestoru, aby ste mali pri každodennej hygiene požadovaný komfort. 

Využitie priestoru pod schodmi

V poschodových domoch vzniká často prázdny priestor pod schodmi. Môžete ho však vhodne využiť na vybudovanie druhého WC, práčovne, komory alebo šatníka. Pokiaľ je schodisko súčasťou obývačky alebo kuchyne, možno vás osloví možnosť vytvoriť si pod ním vinotéku, bar či knižnicu. Postačí len investícia do vstavaného nábytku na mieru. 

Využitie priestoru pod strechou

Zariadiť podkrovie vyžaduje často trochu fantázie. Na miestach so šikmou strechou môže byť problém postaviť niektoré kúsky nábytku. Pri výbere vám pomôže dôkladné plánovanie. Budete sa tak môcť vyhnúť výrobe nábytku na mieru, za ktorý, spravidla, zaplatíte viac. Pod strešné okno môžete postaviť písací stôl, k stene umiestnite nižšiu komodu alebo posteľ. Šatníky situujte k vyšším stenám, aby ste využili ich úložný potenciál. 

Integrácia exteriéru s interiérom

Prepojenie interiéru a exteriéru vám pomôže zvýrazniť priaznivý vplyv blízkosti zelene. Začnite výberom podlahy do miestnosti, z ktorej vychádzate na terasu. Pokúste sa zladiť jej odtieň s dlažbou, ktorú využijete v exteriéri. Veľa spravia aj rozmerné francúzske okná a posuvné dvere, ktoré vám poskytnú očarujúci výhľad. Prvkom, ktorým prepojenie s exteriérom ešte viac zvýrazníte, môžu byť zrkadlá. Stačí ich situovať tak, aby sa v nich odrážala vaša záhrada.

Vytváranie outdoorových priestorov v interiéri

Cnie sa vám počas zimy za príjemným posedením na terase? Outdoorové priestory si môžete vytvoriť aj v interiéri. Miestom, kde budete tráviť svoj voľný čas a poskytne vám dokonalý relax, sa môže stať zimná záhrada. Obklopenie zeleňou dodá nový nádych aj zamračeným a daždivým dňom. 

5/5 - (3 votes)

Mohlo by vás zaujímať