koberec do obyvacky
|

Ako vybrať koberec, ktorý bude vyzerať skvele a zároveň vydrží dlhé roky

Koberec dokáže jedinečným spôsobom zútulniť každú miestnosť a dotvoriť jej vzhľad. Aby sme vám pomohli vybrať taký, s ktorým budete spokojní, pripravili sme pre vás krátky návod.

Typy kobercov a ich výhody a nevýhody

Koberce sa od seba líšia viacerými vlastnosťami. Pri výbere sa stretnete s ich rozdelením na niekoľko typov podľa vlasu a materiálu.

Koberce podľa typu vlasu

Výber koberca ovplyvňuje typ vlasu. Je to dôležitá vlastnosť, od ktorej závisí jeho mäkkosť aj spôsob využitia. Podľa tohto kritéria poznáme nasledovné prevedenia nášľapnej vrstvy kobercov.

Slučka

Koberce so slučkou patria medzi najtvrdšie, zároveň výborne odolávajú zaťaženiu a majú dobrú tvarovú pamäť. Aj pri častom používaní sa vlákna vracajú do pôvodného stavu. Nízky vlas zároveň uľahčuje ich údržbu. Koberce so slučkou sú preto vhodné na miesta s intenzívnou prevádzkou.

Strihaný vlas

Koberce so strihaným vlasom majú končeky slučiek zostrihané na rovnakú výšku. Sú na dotyk príjemné, veľmi pekne na nich vyniknú aj rôzne vzory. Zároveň zostávajú dostatočne odolné. Tento typ kobercov je pre jeho vlastnosti najčastejšou voľbou do domácností.

Štruktúrovaná slučka

Ak hľadáte koberec, ktorý odolá vysokej záťaži s veľkou prevádzkou, najlepšou voľbou je model so štruktúrovanou slučkou. Kombinácia dlhších a kratších slučiek vytvorí aj na jednofarebnom koberci zaujímavý efekt. 

Kombinácia vlasu a slučky

Koberce s kombináciou strihaného vlasu a slučky nie sú vhodné na miesta s vysokou prevádzkou. Touto technológiou sa vyrábajú najmä dekoračné koberce s príjemným povrchom, pričom vytvárajú na farebných aj jednofarebných modeloch zaujímavé plastické vzory. 

Typy kobercov podľa materiálu

Pri odpovedi na otázku, ako vybrať koberec, nesmieme zabudnúť na materiál, z ktorého je vyrobený. Vhodný typ koberca bude záležať aj od toho, či preferujete prírodné alebo syntetické materiály, stretnúť sa môžete tiež s ich kombináciou.

Syntetické koberce

Syntetické koberce sa vyrábajú z polyamidu, polyesteru, polypropylénu a polyakrylu. Ich výhodou je výborná odolnosť voči špine, čo z nich robí dobrú voľbu, aj keď hľadáte koberec pre rodiny s deťmi.    Majú dobré tepelno-izolačné a antistatické vlastnosti. Keďže sa v nich nemnožia roztoče, vyberiete medzi nimi aj vhodný koberec do domácnosti s alergikmi. 

Výhodou je tiež nižšia cena, pričom na trhu nájdete pestrý výber rôznych farieb a vzorov a vyznačujú sa tvarovou stálosťou. Ak hľadáte koberec do interiéru, potrebné je myslieť aj na jednu ich nevýhodu — na miestach zaťažených nábytkom a intenzívnym chodením sa ľahšie poškodí vlákno. Spomedzi spomínaných materiálov má najlepšiu tvarovú pamäť polyamid, ktorý si aj pri dlhodobom zaťažení čiastočne zachováva tvar. 

Koberce z prírodných materiálov

Výbornú izoláciu, krásne farby, príjemný povrch a odolnosť voči znečisteniu vám prinesie kvalitný koberec z prírodných materiálov. Prírodné materiály sa vyznačujú tiež stálym tvarom aj na miestach s intenzívnou záťažou, navyše dokážu regulovať vlhkosť v interiéri. Dokážu totiž pohlcovať nadmernú vlhkosť, pri suchom vzduchu ju zase uvoľňujú. Nie sú však vhodné pre alergikov. Z prírodných materiálov sa na výrobu kobercov používajú vlna (tlmí hluk), bavlna (pevné vlákna s dlhou životnosťou) a hodváb (krásny lesk, ktorý dodáva kobercu jedinečný vzhľad). 

Farba a vzor koberca

Na výber koberca vplývajú aj jeho farba a vzor. Pri nákupe zohľadnite vaše osobné preferencie pri výbere koberca a váš vkus. Dizajn koberca by mal tiež vhodne zapasovať do miestnosti. Mal by ladiť s farbou stien, nábytku, bytového textilu a doplnkov, v prípade kusového koberca aj s farbou podlahy. Vhodná farba koberca ostatné prvky pekne doplní, pričom ju s nimi môžete zladiť alebo sa rozhodnúť pre farebný akcent.

Aby ste vybrali vhodný vzor koberca, vopred sa zamyslite, aký je jeho účel. Vyberáte celoplošný koberec, ktorý bude slúžiť ako podlahová krytina? V tom prípade bude lepší menej výrazný vzor. Ak chcete miestnosť oživiť dizajnovým kúskom, siahnite po výraznom vzore. Vopred však zvážte, ako bude koberec pôsobiť, aby ste to s jeho farebnosťou neprehnali.

farba a vzor koberca
Zdroj: Pixabay.com / Frantisek_Krejci

Veľkosť koberca

Vhodná veľkosť koberca bude závisieť od toho, či hľadáte celoplošný alebo kusový koberec. Celoplošný koberec pokryje podlahu celej miestnosti, preto ho kupujte podľa jej rozmerov. Nezabudnite počítať aj s rôznymi výklenkami či výrezmi na vstavaný nábytok. 

Kusové koberce sa vyrábajú v rôznych veľkostiach. Pri výbere bude záležať od plochy, ktorú nimi chcete pokryť. Myslite pritom na to, aby nebol priveľmi malý či veľký, čím by ste nedosiahli želaný efekt. Vhodnými miestami na ich položenie sú, napríklad, pred sedačku alebo vedľa postele. Kusový koberec veľmi pekne vynikne aj pri komode či pod dizajnovým kreslom.

Náročnosť údržby a čistenia koberca

Dlhodobé používanie koberca vyžaduje pravidelnú starostlivosť. Ako sa starať o koberec, aby vám slúžil čo najdlhšie? V prvom rade je dôležité pravidelné vysávanie 2 – 3 x do týždňa, v izbách s nižšou záťažou postačí raz týždenne. Raz za čas je potrebné hĺbkové čistenie, pričom sa môžete rozhodnúť pre:

  • čistenie nasucho – odporúča sa na koberce s nižším vlasom,
  • namokro – pomocou mydlovej vody alebo prostriedku na čistenie kobercov,
  • parné čistenie – do koberca sa vstrekuje roztok horúcej vody a čistiaceho prostriedku.

Na udržiavanie koberca v požadovanom stave vplýva aj to, ako ho pred znečistením chránite. Pri vstupe do domácnosti je preto vhodné sa vždy prezuť. Ak máte malé deti, koberec sa často zašpiní jedlom a nápojmi. Vyliatu tekutinu čo najskôr vysajte a odstráňte aj zvyšky jedla. Potom očistite prostriedkom na koberce. 

Čo s domácim miláčikom

Máte domáceho miláčika? Potom musíte počítať s tým, že sa na koberci objavia zvieracie chlpy. Vhodný koberec pre domáce zvieratá by mal mať kvôli jednoduchšiemu čisteniu nižší vlas. Pomôcť môže účinný vysávač s vysokým výkonom, na koberce s nižším vlasom je vhodná aj turbokefa. Pred poškodením hryzením alebo škrabaním ochránite koberec dostatočnou aktivitou zvieratka. Mali by ste mu preto zabezpečiť iné podnety, ako sú hračky, škrabadlá, dôležitý je tiež pravidelný pohyb. 

typy kobercov podla materialu
Zdroj: Pixabay.com / webandi

Cena koberca

Cenové rozpätie kobercov sa pohybuje už od niekoľko po stovky eur, cena za luxusné kúsky sa môže vyšplhať až na tisícky eur. Záležať bude od rozmerov, ktoré zvolíte, a materiálu, pričom platí, že syntetické koberce sú, spravidla, lacnejšie. Napríklad, kusový koberec s rozmermi 60 x 90 cm, môže stáť len 7 eur, dizajnový kúsok do obývačky až do 3 000 eur. Cena za celoplošný koberec sa pohybuje od 3 eur/m2 do niekoľko desiatok eur.

5/5 - (5 votes)

Mohlo by vás zaujímať