osvetlenie do obyvacky
|

Ako vybrať svietidlá do bytu a domu?

Svietidlá sú estetickou, ale aj funkčnou súčasťou každej domácnosti. Aby ste boli spokojní s ich vzhľadom a vlastnosťami, pred tým, ako pristúpite k výberu, je vhodné oboznámiť sa s viacerými parametrami. O čom všetkom by ste sa mali informovať? 

Čo je svetelný tok a intenzita osvetlenia?

Jedným z parametrov, ktoré sú pri výbere svietidiel dôležité, je svetelný tok. Tento údaj nájdete uvedený v popise svietidla a označuje množstvo svetla, ktoré vyprodukuje za jednu sekundu. Rozumie sa pritom celkové množstvo svetla, ktoré vydáva do všetkých smerov.

Svetelný tok sa vekom žiarovky znižuje. Ak sa rozhodnete pre LED žiarovky, zníži sa ku konci jej životnosti na 70 % pôvodného výkonu, úsporné žiarovky majú svetelný tok na konci svojej životnosti dokonca len 30 % z pôvodnej hodnoty. Rozdiely medzi typmi žiaroviek sú badateľné tiež pri rozsvecovaní. LED žiarovky začnú žiariť okamžite naplno, pri úsporných nabieha plný výkon svietenia počas niekoľkých minút. 

Intenzita osvetlenia sa meria luxmetrom

Pojmom intenzita osvetlenia sa označuje tá časť svetelného toku, ktorý dopadá na plochu s určitým obsahom. Meria sa luxmetrom a jej hodnota závisí od troch faktorov: vyžarovacieho uhlu, vzdialenosti meranej plochy od svietidla a svetelného toku svietidla (udávaný v lúmenoch). Jednotka intenzity osvetlenia je lux.

Platí, že čím je vzdialenosť zdroja svetla od osvetľovanej plochy väčšia, tým viac lúmenov je potrebných na jej osvetlenie v rovnakej intenzite. Zároveň platí, že čím šikmejšie budú svetelné lúče na danú plochu dopadať, tým bude jej osvetlenie slabšie. 

osvetlenie do kuchyne
Zdroj: Pexels.com / Pixabay

Ako vypočítať potrebné množstvo svetla?

Ak vás zaujíma tiež hodnota intenzity osvetlenia pre konkrétne miestnosti vo vašej domácnosti, určíte ju jednoduchým vzorcom. Zohľadniť bude potrebné tiež účel miestnosti. Vzorec na výpočet množstva svetla je: 

Potrebné množstvo svetla = podlahová plocha miestnosti x 10 – 15 W

Množstvo svetla do kuchyne

V kuchyni budete potrebovať centrálne svietidlo, ktoré by malo dopĺňať osvetlenie pracovnej dosky s intenzitou svetla až 500 lx. Na jeho inštaláciu je potrebné vybrať vhodné miesto tak, aby ste ho pri príprave jedál nezatienili. Najlepším spôsobom je inštalácia pod závesné skrinky. Hlavné svietidlo situujte nad jedálenský stôl vo výške minimálne 60 cm nad doskou stola.

Vybrať si môžete tiež doplnkové svietidlá, napríklad, osvetlenie skriniek alebo tlmené nástenné svietidlá, ktoré vám umožnia dosiahnuť menej intenzívne osvetlenie miestnosti počas noci. 

Osvetlenie obývačky

Obývačka je miestom, kde sa spolu schádza celá rodina aj vaše návštevy. Odporúčaná intenzita osvetlenia je okolo 250 lx. Výber svietidiel bude závisieť od toho, pre aký typ sa rozhodnete. Zvoliť si môžete kombináciu centrálneho svietidla a doplnkových. 

Stropné svietidlá sú dostupné v rôznych farbách a štýloch, ktoré sa hodia k modernému aj tradičnému zariadeniu miestností. V modernom interiéri veľmi pekne vyniknú tiež bodové alebo lištové systémy, ktoré sa dajú zakúpiť aj s režimom stmievania. Do úvahy vezmite tiež farbu nábytku a stien. Ak v miestnosti prevládajú tmavšie odtiene, ktoré pohltia viac svetla, budete potrebovať intenzívnejšie svietidlá a naopak. Ak často sledujete televízor, vhodné je tlmené svetlo, na čítanie si vyberte stojacu lampu.

dizajnove osvetlenie
Zdroj: Pexels.com / Lisa Fotios

Svietidlá dotvárajú atmosféru pohody v spálni

Ak využívate spálňu predovšetkým na spanie, postačí vám osvetlenie s intenzitou 150 lx. Pokiaľ ju však využívate aj počas dňa, zvoľte silnejšie svietidlo s intenzitou svetla od 200 lx. Nezabudnite na doplnkové svietidlá, ako sú nočné lampy alebo lampy na čítanie. Veľkej obľube sa teší tiež vnútorné osvetlenie šatníka, zvoliť môžete aj komfortné riešenie v podobe osvetlenia na diaľkové ovládanie. 

Aké svietidlá do kúpeľne a na toaletu

Keď vyberáte svietidlo do kúpeľne, dôležitým parametrom bude jeho IP krytie. Táto hodnota udáva stupeň ochrany proti vniknutiu vody. Nemenej dôležitá je intenzita osvetlenia v miestnosti. V kúpeľni budete potrebovať vidieť rôzne detaily nielen pri úprave svojho zovňajšku. Dostatočné osvetlenie vám umožní včas si všimnúť, napríklad, rozliatu vodu, na ktorej sa dá ľahko pošmyknúť. Potrebovať budete hlavné svietidlo, doplnkové je vhodné nainštalovať minimálne nad zrkadlo alebo po oboch jeho stranách. Intenzita osvetlenia by mala byť 300 lx. Ak máte radi relax vo vani, môžete si nainštalovať tiež nástenné svietidlo na vytvorenie upokojujúcej atmosféry. 

Niekoľko svietidiel do detskej izby

V detskej izbe je potrebné vytvoriť podmienky na hry, učenie aj spánok. Preto budete potrebovať viac svietidiel. Stropné svietidlo doplníte lampami na písacích stoloch, ktoré vy mali mať intenzitu 300 lx. Niektoré deti ocenia tiež nočnú lampu s tlmeným svetlom, ktoré vydáva len 1,5 lx. 

Farebná teplota svetla

Svetlo môže byť žlto oranžové až modré a biele. Každá farba má pritom vplyv na ľudský organizmus. Teplota svetla sa môže pohybovať v spektre od červenej cez oranžovú, žltú, bielu až po modrú. Táto hodnota sa nazýva tiež teplota chromatickosti svetla a vyjadruje sa v Kelvinoch. Čím vyššia je táto hodnota, tým je svetlo studenšie. 

Teplá biela farba (do 3 000 K) — je vhodná do miestností, ako sú spálňa alebo obývacia izba. Podporuje atmosféru pokoja vhodnú na odpočinok a relax. Ak si ju chcete predstaviť v praxi, napríklad, svetlo sviečky má 1 900 K, svetlo pri západe slnka 2 500 K.

Neutrálna biela (3 500 – 5 500 K) — je farbou denného svetla, pričom dopoludnia má svetlo intenzitu 4 200 K. Takéto osvetlenie je vhodné do miestností, v ktorých vykonávate každodenné aktivity, ako sú kuchyňa alebo pracovňa. 

Chladná biela (nad 6 000 K) — hodnoty nad 6 000 K majú svietidlá určené na osvetlenie pracovnej plochy, v kancelárii alebo v dielni. Je vhodná na všetky činnosti, pri ktorých je potrebné dbať na detaily a koncentrovať sa. Chladné biele svetlo 5 600 K vydáva, napríklad, blesk fotoaparátu.

Ak radi čítate alebo potrebujete veľa pracovať s rôznymi dokumentami, iste vás bude zaujímať aj to, ako si vybrať správne svietidlo. Malo by mať intenzitu svetla približne 300 lúmenov. Lampu na čítanie si môžete zvoliť tiež s polohovaním, čo vám umožní nastaviť si ju presne tak, ako vám bude najlepšie vyhovovať. Ak chcete mať knihu osvetlenú správne, svetlo by na ňu malo dopadať zozadu alebo zo strany. Tento fakt môžete vziať do úvahy pri výbere miesta na postavenie lampy. 

5/5 - (7 votes)

Mohlo by vás zaujímať