zahradna sekacka
|

Záhradné náradie pre starostlivosť o trávnik: Ako si udržať krásny a zdravý trávnik

Trávnik je ozdobou exteriéru domu. Ak chcete, aby bol vždy zdravý a krásny, vyžaduje pravidelnú starostlivosť. Ako na to, vám poradíme v nasledujúcom článku.

Dôležitosť starať sa o trávnik

Hustý, krásny trávnik je pýchou každej záhrady. Aby ste sa však mohli spokojne kochať pohľadom na jeho dokonalý vzhľad, bude potrebovať pravidelnú starostlivosť. Bez nej by sa na ňom čoskoro objavili vysušené, riedke alebo celkom holé miesta bez porastu. Problémom by mohla byť tiež prerastajúca burina.

Základné náradie na údržbu trávnika

Starostlivosť o trávnik počas roka zahŕňa niekoľko činností. Okrem pravidelného kosenia vyžaduje odburiňovanie, vertikutáciu, prevzdušnenie, odstrániť je z neho potrebné aj napadané lístie. Aby ste mohli všetky tieto činnosti vykonávať, budete potrebovať vhodné záhradné náradie a techniku. 

zahrada starostlivost o travnik
Zdroj: Pexels.com / FOX

Kosačka na trávu

Kosenie trávnika podporuje jeho hustotu, zvyšuje tiež odolnosť voči burinám a ochoreniam. Kosením skrátite dĺžku stebiel a zarovnáte ich do roviny, čím vylepšíte jeho vzhľad. Prvé jarné kosenie je vhodné naplánovať na apríl. Počas vegetačnej sezóny od mája do jesene by ste mali trávnik kosiť približne raz za týždeň. 

Kultivátor

Aby ste mali na celej ploche záhrady zdravý trávnik, nemenej dôležité je jeho prevzdušnenie. Na to by ste mali myslieť už koncom marca. Po zimnom období vám vertikutácia trávnika pomôže zabezpečiť lepší prístup živín ku koreňom rastlín. K jednotlivým steblám sa dostane tiež viac slnka a vlahy. 

Vertikutácia zbaví trávnik plytko koreniacich burín, odumretých častí trávy a machu, ktoré vytvorili nepriepustnú vrstvu. V nej vznikajú ideálne podmienky na vznik plesní a množenie choroboplodných zárodkov. Na túto činnosť si môžete zakúpiť ručný kultivátor alebo elektrický vertikutátor. Pokiaľ máte rozsiahlu záhradu, k dispozícii sú tiež benzínové modely. 

Vysávač lístia

Jeseň je s jej nádhernými farbami lístia stromov očarujúcim ročným obdobím. Práve lístie však pre zdravý trávnik znamená nebezpečenstvo. Po navlhnutí môže na jeho povrchu vytvoriť nepriepustnú vrstvu, pod ktorú sa nedostanú lúče slnka ani vzduch. Tráva pod ním by postupne zožltla. Medzi náradie na údržbu trávnika by ste preto mali zaradiť aj hrable, veľa práce vám ušetrí vysávač lístia. 

Záhradná metla

Pri lístí a nečistotách nielen na trávniku, ale aj v jeho okolí, ešte chvíľu zostaneme. Aby váš výhľad na záhradku nič nekazilo, nezabudnite na chodníky a okolie trávnika. Na ich pravidelné upratovanie vám postačí bežná záhradná metla. Lístie alebo zvyšky trávy na chodníkoch znamenajú aj nebezpečenstvo pri chôdzi. Ak by ste ho neodstránili, pri vlhkejšom počasí by ste sa na ňom mohli ľahko pošmyknúť. 

Tipy na údržbu trávnika

Nasledovné tipy na údržbu trávnika vám umožnia popýšiť sa zdravým a hustým porastom pred každou vašou návštevou. 

Pravidelné kosenie

Nevyhnutnou súčasťou starostlivosti o trávnik je pravidelné kosenie. Kosením v dostatočne krátkych intervaloch zabezpečíte lepší prísun vlhkosti do pôdy, minimalizujete aj jej odparovanie. Kosenie tiež znižuje výskyt burín. Pri kosení približne raz týždenne počas vegetačnej sezóny je vhodné skrátiť steblá vždy cca o tretinu. 

sekanie travniku
Zdroj: Pexels.com / Magda Ehlers

Zavlažovanie

Bez dostatku vlahy trávnik nebude prosperovať. To, ako často bude vyžadovať zálievku, sa odvíja od poveternostných podmienok. Najviac vlahy potrebuje preto v lete. Polievanie si naplánujte najlepšie na skoré ranné hodiny, kedy je ešte chladno. Voda sa tak ihneď nevyparí, ale lepšie vsiakne do pôdy a dostane sa až ku korienkom rastlín. Ak nemáte možnosť polievať ráno, môžete tak urobiť aj večer, kedy už zem dostatočne vychladla. Pokiaľ máte v záhrade priepustnú pôdu polievajte častejšie. 

Odstraňovať buriny

Výskyt buriny neznamená len zmenu vzhľadu trávnika. Buriny sú v porovnaní s trávou odolnejšie a uberajú steblá trávy o dôležité živiny a vlahu. Aby sa jej dobre darilo, mali by ste dbať o odburiňovanie. Veľkou pomocou proti burine je vertikutácia, ktorou odstránite mach a zvyšky rastlín, na burinu s kolovými koreňmi využijete ručné záhradné náradie na ich vyrývanie. Zvoliť môžete aj menej náročný spôsob pomocou prípravkov na ničenie buriny.

Doplňovanie živín

Udržiavanie trávnika v dobrej kondícii vyžaduje aj pravidelné hnojenie, ktorým mu dodáte živiny. Hnojenie trávnika podporuje jeho rast a odolnosť voči ochoreniam. Zdravý trávnik vyžaduje prísun dusíka, draslíka a horčíka na podporu rastu aj fosforu na vývoj koreňov. Nemenej dôležitými prvkami sú železo, meď, mangán a síra. 

Hnojenie si naplánujte hneď na jar po prvej vertikutácii, ďalšie prihnojovanie je vhodné koncom jari a v auguste. Posledné hnojenie by malo obsahovať menej dusíka. Nezabudnite zvoliť deň so zamračeným počasím, aby slnko v kombinácii s hnojivom trávnik nespálilo. Po hnojení ho tiež polejte.

Aby ste rastlinám dodali dostatok všetkých živín, netreba žiadne zvláštne triky na údržbu trávnika. Postačí vám dobre vyzretý kompost alebo zakúpené prípravky. 

Používať kompost

Trávnik patrí k rastlinám, ktoré sa zakoreňujú plytko, preto vyžaduje intenzívne hnojenie. Používanie kompostu mu dodá nielen všetky dôležité látky, je tiež priateľské k životnému prostrediu aj vašej peňaženke. Na jar preto kompost preosejte a doprajte mu dávku približne 2 litre na 1 m2 plochy, druhú dávku postačí aplikovať koncom leta. Kompost rozhoďte na povrch pôdy alebo jemne zapracujte pomocou hrablí či kultivátora. 

Používať rastlinné výživné prípravky

Ak nemáte kompost, riešením na starostlivosť o trávnik sú rastlinné prípravky bez obsahu chemických látok. Vyberať ich môžete podľa ročného obdobia tak, aby obsahovali požadované živiny. K dispozícii sú tiež špeciálne trávnikové hnojivá, ktoré pôsobia preventívne proti rôznym škodcom a ochoreniam. 

5/5 - (3 votes)

Mohlo by vás zaujímať